Czym są zdjęcia 360 stopni?

Zdjęcia 360 stopni pozwalają na uwiecznienie pełnej przestrzeni wokół aparatu, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Ostatecznym efektem jest zdjęcie, które pozwala oglądającemu poczuć się, jakby był w środku kadru, mogąc obracać się i oglądać otoczenie. Często spotykana inna nazwa zdjęć 360 to panoramy sferyczne.

Jak tworzyć zdjęcia 360 stopni?

Istnieje kilka metod tworzenia zdjęć 360 stopni:

  1. Aparaty 360 stopni: Istnieją specjalne aparaty zaprojektowane do fotografii 360 stopni, które automatycznie łączą zdjęcia w jedną sferę. Po zrobieniu zdjęcia, aparat generuje gotową panoramę.
  2. Aplikacje i oprogramowanie: Możesz użyć smartfona z odpowiednią aplikacją lub aparatu cyfrowego do wykonania serii zdjęć, a następnie użyć oprogramowania do ich połączenia i utworzenia panoramy 360 stopni. Jedną z wielu ciekawych aplikacji do obsługi zdjęć sferycznych i tworzenia wirtualnych spacerów jest 3DVista Tour, którego zresztą sami używamy.
  3. Aparaty lustrzanki cyfrowej lub bezlusterkowca: Zaawansowani fotografowie często używają aparatów z możliwością ręcznej kontroli ustawień i specjalistycznego oprogramowania do tworzenia zdjęć 360 stopni – tutaj nie obędzie się bez statywu z specjalną głowicą.
  4. Specjalne aparaty do panoram sferycznych: na rynku jest kilka ciekawych konstrukcji od amatorskich po profesjonalne. Są to aparaty wyposażone w specjalne obiektywy szerokokątne wykonujące od razu jedno złożone zdjęcie pokrywające przestrzeń 360 stopni wokół aparatu. Są szczególnie przydatne w tworzeniu wirtualnych spacerów po nieruchomościach jak mieszkania, restauracje, wnętrza firm.

Zastosowania zdjęć 360 stopni:

Tworzenie zdjęć 360 stopni to ciekawa gałąź fotografii, która pozwala na eksplorację i interakcję z otaczającym światem w nowy sposób.