Fotografia wykonana za pomocą smartfona a fotografie wykonana aparatem cyfrowym z wymienną optyką różnią się na wielu poziomach. Oto kilka kluczowych różnic:

Jakość uzyskanego zdjęcia:

Smartfony mają małe matryce i ograniczoną jakość obrazu w porównaniu z aparatami używanymi przez zawodowych fotografów. Aparaty (bezlusterkowce czy też lustrzanki cyfrowe) wyposażone w dobre obiektywy zapewnią znacznie lepszą jakość obrazu, szczególnie przy słabym oświetleniu co ma kolosalne znaczenie między innymi w reprodukcji zdjęć.

Kontrola nad ustawieniami:

Aparaty cyfrowe pozwalają na pełną kontrolę nad ustawieniami, takimi jak przysłona, czas naświetlania, czułość ISO i balans bieli, również ze względu na budowę i wielkość matrycy (nie chodzi tutaj o ilość megapikseli) znacznie szerszy zakres użytecznych ISO. Smartfony oferują pewne ustawienia manualne, ale są one ograniczone w porównaniu z aparatem cyfrowym i w dużej części realizowane za pomocą symulacji programowej.

Obiektywy i zoom:

Smartfony mają wbudowany jeden bądź parę obiektywów o nie najwyższych parametrach optycznych. Profesjonalne aparaty używane przez zawodowych fotografów (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby używali ich również amatorzy) pozwalają na korzystanie z różnych obiektywów, co przekłada się większą elastyczność przy komponowaniu zdjęć. Więcej o ogniskowych obiektywów, matrycach itp. można znaleźć np. tutaj.

Kontrola głębi ostrości:

Aparaty bezlusterkowe pozwalają na kontrolę głębi ostrości, co pozwala na uzyskanie pięknego efektu rozmycia tła (tzw. efekt bokeh). W smartfonach ten efekt fotograf osiąga za pomocą oprogramowania i jeszcze dużo mu brakuje do osiąganego przy pomocy fizycznych obiektywów.

Szybkość i reakcja:

Aparaty cyfrowe są dużo szybsze w reakcji niż smartfony, mają znacznie bardziej dopracowany system autofocusa co pozwala na lepsze uchwycenie szybko poruszających się obiektów i bardziej wymagających sytuacji fotograficznych. Zawodowy fotograf uchwyci zazwyczaj więcej w emocjonujących rozgrywkach sportowych czy reportażu.

Rozmiar i mobilność:

Tutaj zwycięzcą pozostanie smartfon – nie na każdym polu zaawansowany aparat cyfrowy może wygrywać;). Smartfon jest znacznie bardziej kompaktowy i przenośny niż aparat bezlusterkowy z obiektywem.

Koszty:

Aparaty cyfrowe z dobrymi obiektywami są niestety znacznie droższe niż smartfony. Inwestycja w aparat cyfrowy i różne obiektywy jest kosztowna (chociaż trzeba pamiętać, że mając kolekcję szkieł będziemy wymieniać tylko aparat – obiektywy służą nieraz całe życie). No ale w tym wypadku tym kosztem się nie przejmujecie – ponosi go fotograf uwzględniając oczywiście w kalkulacjach swoich prac

Reasumując

Jeśli nie jesteś fotoamatorem z własnym sprzętem, a zamawiasz zdjęcia, które są na przykład częścią wizerunku Twojej firmy czy też mają wiernie odzwierciedlać Twoje produkty to warto zainwestować we współpracę z zawodowym fotografem.